Informacje

Aktualizacja PrestaShop. Czy da się ją wykonać samodzilnie ?

Aktualizacja PrestaShop. Czy da się taki proces aktualizacji wykonać samodzielnie ?

Na początku trzeba trzeba rozważyć co chcesz osiągnąć, czy potrzebujesz zaktualizować wersję sklepu PrestaShop do najnowszej wydanej w danej wersji czyli przykładowo z 1.7.1.1 do 1.7.8.8 tzw. aktualizacja danej wersji, czy chcesz przejść na wyższą wersję np z wersji 1.6 lub 1.7 do wersji 8 gdzie do czynienia mamy raczej  z migracją o czym opiszę poniżej.

Jedna cenna uwaga przed wszelakim działaniem zalecam wykonanie kopii sklepu bezpieczeństwa ręcznie plików przez dowolny program FTP ściągnij kopię plików na swój komputer + ściągnij bazę msql narzędziem na serwerze np. phpMyAdmin i tu odrazu uczulam większość firm hostingowych ma funkcję przywracania plików z kopii bezpieczeństwa na poziomie serwera zazwyczaj do 7 dni wstecz ale przy bardzo dużej licznie plików a sam sklep ma ich coś około 35 tyś (o łącznej pojemności 450 MB) przy wersji czystej instalacyjnej bez dodanych produktów, zdjęć, itd może wkraść się błąd podczas automatycznego przywracania plików dla tego zawsze najlepiej mieć wykonaną ręcznie kopię bezpieczeństwa plików PrestaShop.

Aktualizacja PrestaShop do najnowszej wersji

No dobrze ale po co mi kopia plików ? niestety sam proces aktualizacji (aktualizacji w danej wersji do najnowszej wersji sklepu) mimo że PrestaShop udostępnia do tego moduł który przeprowadza automatyczną aktualizację i nazywa się 1-Click Upgrade może nie przebiec poprawnie w najlepszym przypadku moduł podczas aktualizacji wypisze nam błędy ale sklep będzie działał lecz z błędami, a w najgorszym przywita nas biały ekran i sklep całkowicie przestanie działać. Jest wiele czynników które wpływają na poprawność procesu aktualizacji np. sama konfiguracja serwera, ustawienia i wersja php, rodzaj szablonu, wersja modułów itp. Najlepszy przypadek do przeprowadzenia samodzielnej aktualizacji to sklep typowo na darmowym wbudowanym szablonie i na standardowych modułach od PrestaShop dodawanych do darmowej wersji sklepu, każdy doinstalowany moduł płatny lub szablon płatny już powoduje wzrost zagrożenia czy aktualizacja się powiedzie.

Migracja PrestaShop do wyższej wersji

Całkowicie inaczej ma się sprawa gdy chcemy przejść z wersji niższej sklepu np. 1.6 do 1.7 lub 1.7 do 8 itp. w tym przypadku odpuścił bym sobie na Twoim miejscu aktualizację modułem 1-Click Upgrade na 99% po takiej aktualizacji sklep przestanie działać i zostanie uszkodzony. Przyczyna jest jedna moduły z wersji sklepu 1.5, 1.6, 1.7 nie będą działać pod wersją 8 bo nie były pisane pod tą wersję, zdarzają się wprawdzie moduły kompatybilne z wersjami wyższymi ale można je policzyć na palcach jednej ręki. Ale nawet jeżeli przed aktualizacją wyłączysz lub odinstalujesz wszystkie moduły dodatkowo doinstalowane nie wbudowane w PrestaShop to na 100% wysypie się szablon.

W przypadku chęci przejścia do wyższej wersji zalecam wykonanie drugiej kopii sklepu w najnowszej wersji + migracja wszystkich danych ze starego sklepu (produkty, kategorie, konta klientów, zamówienia), jeżeli były płatne moduły lub szablon pobranie najnowszych wersji plików od danego developera i instalację w nowym sklepie.

Taka migracja może być dokonywana  na domenie tymczasowej a po jej zakończeniu sklep finalny przeniesiony pod domenę docelową.

Czy podejmować się aktualizacji lub migracji sklepu samodzielnie ? czy zlecić to komuś z doświadczeniem ?

To bardzo trudne pytanie, i nie odpowiem Tobie na nie wprost, nie wiem jaką masz wiedzę programistyczną, jak mocno znasz sklep PrestaShop, jak dobrze poruszasz się w ustawieniach danego serwera, o ile zwykły użytkownik może pokusić się o wykonanie aktualizacji  w danej wersji modułem 1-Click Upgrade np. 8.x do najnowszej 8.x to zdecydowanie odradzam przejście na wyższą wersję lub migrację danych z jednego sklepu do drugiego z poziomu bazy danych ten proces jest dosyć trudno i już kilka razy wykonywaliśmy poprawki po innej firmie wykonującej jaką migrację danych gdzie np stany produktów przechodziły na stan "-" np. -10 ilość produktów na stanie.

Trzeba też brać po uwagę że w razie problemów z aktualizacją lub migracją trzeba mieć minimalną wiedzę z zakresu programowania, proces migracji czy aktualizacji sklepu to nie prosta instalacja zakupionego modułu i jego konfiguracja, często osoby które biegle poruszają się po konfiguracji sklepu PrestaShop, instalacji modułów, szablonów potrafią "polegnąć" na aktualizacji.

Z mojej strony jeżeli szukasz osoby z doświadczeniem na przeprowadzenie procesu aktualizacji lub nawet migracji do wyższej wersji swojego sklepu, zapraszam do zapoznania się z ofertą:

Aktualizacja sklepów PrestaShop cena

Migracja sklepów PrestaShop do wyższej wersji oferta cena

Tygodniowo aktualizujemy kilka sklepów klientów i finansowo wychodzi to zawsze taniej niż uszkodzony sklep po nieudanej migracji lub poprawki po innych programistach lub firmach.

Pytania ? dzwoń śmiało chętnie pomogę tel. 888 537 633

opublikowany w: Wiadomości - Informacje