Informacje

Aktualizacja sklepu PrestaShop co zyskujemy

Aktualizacja czy migracja PrestaShop czym jest i jak je rozróżnić ?

 

Na wstępie musimy rozróżnić czym jest aktualizacja sklepu czyli przykładowo posiadając wersja sklepu przykładowo PrestaShop 1.7.x.9 przechodzimy do PrestaShop 1.7.x.11 (czy innej obecnej najnowszej wersji) ale pozostaje w obrębie danej wersji (danego numeru wydania), natomiast migracja sklepu to przejście z danej wersji do wyższej wersji subiektywnie posiadając wersję sklepu PrestaShop 1.6 przechodzimy na wersję PrestaShop 1.7 czy PrestaShop 8.

 

O ile aktualizacja sklepu w danej wersji zazwyczaj nie powoduje problemów to migracja do wyższej wersji to tak naprawdę wykonanie sklepu od nowa z przenoszeniem danych z jednego sklepu do drugiego.

 

Co nam daje aktualizacja lub migracja sklepu ?

 

Wykonując aktualizację sklepu PrestaShop w danej wersji do najnowszej wersji czyli migrację wpływamy przede wszystkim na bezpieczeństwo sklepu oczywiście kolejne wydania wersji nie tylko poprawiają luki w sklepie ale też wydawane są poprawki błędów zgłaszane przez użytkowników. Często też aktualizacje dodają do sklepu nowe rozwiązania które nie były dostępne w poprzednich wersjach.

 
 
Na co zwrócić uwagę ?

 

Sklep PrestaShop aktualizujemy czy migrujemy do najnowszej wersji ale nadal wydawanej wspieranej, nic nam nie da jeżeli sklep 1.6.x.14 zaktualizujemy do 1.6.x.24 czyli ostatniej wydanej wersji jeżeli ten sklep od ponad 3 lat nie jest wspierany czy nie są wydawane nowe wersje z poprawkami błędów ale przede wszystkim z poprawkami bezpieczeństwa.

 

Aktualizację sklepu w danej wersji zalecam klientom wykonywać minimum raz do roku aktualizacja nie tylko samego systemu ale też modułów (czasami szablonu jeżeli tego wymaga poprawa działania sklepu szczególnie w trybie responsywnym). Nowe wydania sklepu Prestashop pojawią się średnio co 2-3 miesiące wiadomo że najlepszym rozwiązaniem jest na bieżąco aktualizować jak tylko są wydawane nowe wersje lecz wiadomo może to być mocnym obciążeniem finansowym dla firmy, dla tego zalecamy przynajmniej raz do roku pełną aktualizację systemu do najnowszej bieżącej wersji a aktualizację modułów raz na 6 miesięcy.   

 

Niestety nie da się uniknąć kosztów związanych z prowadzeniem sklepu internetowego a utrzymanie sklepu w najnowszej bezpiecznej wersji jest obowiązkiem każdego właściciela sklepu internetowego, niestety zaniedbany sklep może w najlepszym skutku doprowadzić do jego zawirusowania w tym np. podpięcia linków przekierowujących w systemie w płatności, w gorszym do uszkodzenia sklepu, a w najgorszym do wycieku danych zarejestrowanych klientów nie tylko ich danych osobowych ale także informacji o zamówieniach.

 

Czy samodzielna aktualizacja migracja jest możliwa ?

 

O ile przeprowadzenie aktualizacji sklepu PrestaShop w danej wersji jest jeszcze możliwe do wykonania dla zwykłego użytkownika, to migracja do wyższej wersji Presty z przenoszeniem danych z wersji do wersji nie jest raczej osiągalna. Przy jednym i drugim procesie wielokrotnie spotykałem się że sklep przestawał działać lub po aktualizacji witał nas białym ekranem zamiast wyświetlania sklepu, przyczyn może być wiele niekompatybilność jakiegoś modułu z nowszą wersją sklepu, problem z szablonem który ma problem po aktualizacji PrestaShop itd itd itd. wtedy wymagana jest wiedza programistyczna aby ten problem rozwiązać, podejmując się zadania czy to aktualizacji czy migracji PrestaShop my pobieramy za to odpowiedzialność bo za to nam klient płaci i to my musimy przeprowadzić proces tak aby klient otrzymał to co zamówił czyli albo zaktualizowany sklep albo zmigrowany do wyższej nowej wersji.  

 

Cena oraz informacje pod adresem:

Aktualizacja PrestaShop

Migracja PrestaShop

Pytania odnośnie aktualizacji sklepu ? dzwoń pomożemy odpowiemy na pytania tel. 888 537 633

 

 

opublikowany w: Wiadomości - Informacje